Elon Musk’dan: Cybertruck Özellikleri Nedir?

Tesla Cybertruck Nedir?

Geçtiğimiz günlerde Tesla’nın CEO’su Elon Musk, üretmiş oldukları ilk elektrikli pick-up olarak bilinen Cybertruck’ı tanıttı. Aracın tanıtımı büyük bir lansman ve yoğun ilgi eşliğinde Kaliforniya’da gerçekleşti. Cybertruck, fütüristik görünüşüyle herkesi düşündürürken sahip olduğu özelliklerle ise etkilemeyi başardı.

cybertruck fotograf
cybertruck fotograf

Cybertruck’ın belki de en önemli özelliklerinden biri camlarının ultra dayanıklı ve kırılmaz olması. Elon Musk, Kaliforniya’da gerçekleşen lansmanda bu özelliği kanıtlamak istese de pek başarılı olduğu söylenemez. Tesla’nın tasarım başkanı olan Franz Von Holzhausen, demirden yapılmış bir bilyeyle aracın camlarını test etmek istedi ve sonuç olarak camlar neredeyse kırılacak duruma geldi. Camlar tam anlamıyla kırılmasa da Elon Musk, “Top içeriye girmedi. Bu olumlu tarafı. Biz denerken cama İngiliz anahtarı attık, mutfak lavabosu attık kırılmadı. Şimdi neden kırıldı bilmiyorum” dedi.

Bu olay ardından Tesla’nın hisselerinin %6 oranında değer kaybettiği belirtiliyor. Hatta bu değer kaybının ardından Elon Musk’ın kişisel servetinin 800 milyon dolar civarında azaldığı da belirtilmektedir.

Tesla Cybertruck’ın Teknik Özellikleri Nedir?

Cybertruck yalnızca görünüşü bakımından kendisini günümüz otomobil sektöründen ayırmakla kalmıyor, özellikleriyle de bunu başarıyor. Zırhlı bir görünüme sahip olmasıyla da tam bir askeri araç imajı çizen Cybertruck’ın gövde kısmı ise ultra sert paslanmaz çelikten oluşuyor. Ayrıca aracın gövdesini kaplayan bu ultra sert paslanmaz çelik Tesla’nın kendi özel üretimi.  Bunun yanı sıra araç 100 kilometre hıza ise 2.9 saniye gibi kısa sürede ulaşabilmektedir. Araçta farklı batarya seçenekleri de mevcut. Bataryalar ise Superchargers denilen teknoloji ile üretilmiş olup, 250 kW şarj kapasitesine sahip olacak.  Ayrıca araçta 250 mil, 300 mil ve 500 mil gibi üç tip menzil versiyonu da bulunuyor. Kilometreye çevirdiğimizde ise 400 Kilometre ve 800 kilometre arası bir menzile tekabül etmektedir.

cybertruck ne kadar
cybertruck ne kadar

Tüm bu özelliklerin yanı sıra Elon Musk, aracın kurşun geçirmez olduğunu da ilave etti. Hatta bu özelliğini göstermek adına Tesla’nın tasarım başkanı olan Franz Von Holzhausen’a birkaç kez balyozla arabaya vurmasını istedi. Ayrıca Elon Musk, Cybertruck’ın bir Ford F150 ile ve aynı zamanda Porsche 911 ile kısa mesafeli bir yarışın söz konusu olduğunu ve Cybertruck’ın kazanmış olduğunu belirtti.

Araç, altı kişinin konforlu bir şekilde seyahat edebilmesine de olanak sağlıyor. Ayrıca aracın içinde 17 inçlik dokunmatik bir ekran da yer alıyor. Henüz tasarımlarda tamamlanmamış olsa da, üzerinde çalışmalar devam etmekte.

Ayrıca araç 100 metreküp depolama ve 3.500 pound taşıma kapasitesine de sahip.

Tesla Cybertruck’ın Fiyatı Nedir?

Elon Musk, Kaliforniya’da gerçekleşen büyük lansmanda Cybertruck’ın üç versiyonunu ve fiyatlarını teker teker açıkladı.

250 mil / 400 km menzil araç, 7.5 ton çekme gücüne ve kapasitesine sahip, 100 kilometre hıza 6.5 saniyede ulaşabiliyor, arkadan çekişli ve tek motor özelliğine sahip.

Fiyatı ise 39.900 dolar 

300 mil / 480 km menzil araç, 10 ton çekme kapasitesine sahip, 100 kilometre hıza yalnızca 4.5 saniyede ulaşabiliyor, dört tekerlekten çekişli ve çift motor özelliğine sahip.

Fiyatı ise 49.900 dolar

500 mil / 800 km menzil araç, 14 ton çekme kapasitesine sahip, 100 kilometre hıza yaklaşık 2.9 saniyede ulaşabiliyor, dört tekerlekten çekişli, üç motor özelliğine sahip.

Fiyatı ise 69.900 dolar

Tüm bunların yanı sıra Elon Musk açıklamasında  Cybertruck’ın 2021 yılının sonuna doğru, üç motor özelliğinin ise 2022 yılının sonlarına doğru geleceğini, satışta olacağını dile getirdi. Ayrıca araçların depozito bedelleri de belli oldu. Bir Cybertruck’a sahip olmanız için ödemeniz gereken depozito bedeli yalnızca 100 dolar.

cybertruck içi
cybertruck içi

Yorum yaz