Google’ın Ücretsiz Servisleri: Drive, Trends, Adsense

Sadece bir arama motoru olarak değil, kullanıcılarına sağladığı sınırsız servis ve hizmetle de oldukça gündemde olan Google’ın en çok hangi hizmetini kullanıyorsunuz? Google’ın sunmuş olduğu servisleri ve hizmetleri hemen iyi bir derecede kullanmamız pek mümkün sayılmıyor. Bunun nedeni ise internetin gün geçtikçe eviriliyor olması ve her dakika kendine yeni özellikler katarak yoluna devam ediyor olmasıdır, diyebiliriz.

Sıkı internet kullanıcıları olarak hepimiz biliyoruz ki, internetin gelişmesi ve değişmesi, yenilikleri beraberinde sürüklemekte. Kullanmış olduğumuz servislerden ve hizmetlerden beklentimiz ise, kendisine işimize yarayacak, yarayabilecek yeni güncellemeler, özellikler ekliyor olabilmesi. Bu bağlamda baktığımızda ilk aklımıza gelecek olan ve birçok hizmetiyle adından söz ettiren Google’dır.

Dünya üzerinde almış olduğu aktifliğiyle ve kullanıcıları tarafından da fazla tercih edilmekte olan arama motoru Google, kendisini yalnızca bir arama motoru çizgisinde bırakmayarak sağlamış olduğu servisler ve hizmetleriyle öne taşımakta. Hayatımızın hemen hemen her alanında Google’ın servis ve hizmetlerinden yararlanmaktayız. Yakın tarihte Google servislerini Alphabet adlı bir şirketin çatısı altına topladı. Alphabet, Google ve Google’a bağlı servis ve hizmetleri tek çatı altında toplayan ticaret kuruluş şekillerinden biridir, diyebiliriz. Yani kısaca, Google ve Google’a dair servis, hizmetler artık Alphabet çatısı altında yer almakta.

Google’ın servis ve hizmetlerine değinecek olursak, vermiş olduğu hizmetler arasında ilk sırada Gmail’i göstermeliyiz. Google’ın popüler ve ücretsiz servislerinden biri olan Gmail, aktif bir kullanıcı kitlesine sahip. Kullanıcı kitlesinin yararına sunmuş olduğu fırsatlar popüler bir hizmet haline gelmesinde öncülük ediyor. Gmail, kullanıcılarına 15 GB ücretsiz depolama alanı vermekte. Eğer bu depolama alanını yetersiz görürseniz ücretli olarak size sunmuş olduğu uygun fiyatlı depolama alanlarından yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda Gmail’in bir diğer önemli özelliği ise Google Dokümanlar, Google Drive ve Android ile entegre çalışıyor olması, diyebiliriz.

Google tarafından kurulmasa da, daha sonra Google’ın hizmetleri arasında popüler bir çizgi yakalayan Youtube yükselmeye devam ediyor. İnternetin gelişir ve değişir durumuyla ve internetten para kazanmanın popüler olmasıyla birlikte Youtube son dönemlerde aktif kullanıcı elde etme hızını arttırmış, yüksek bir oranda tercih edilir olmuştu. Dünya’nın en popüler video paylaşma platformu olan Youtube, para kazanma imkanıyla daha da fazla tercih edilir olsa da, kullanıcılarına sunmuş olduğu çeşitli video seçeneklerini de göz ardı etmemek gerekir.

Bir diğer en önemli servislerinden biri de Google Chrome. Bir internet tarayıcısı olan Google Chrome, Google’ın vermiş olduğu diğer hizmetler gibi Gmail ile senkronize çalışmakta. Ayrıca uzantı araçları sayesinde Google Chrome’un özelliklerini arttırma şansına da sahipsiniz.

Google Drive için kabaca Google’ın depolama servisi diyebiliriz. Gmail ve Android ile ortak çalışan bu Google servisinde her kullanıcısına 15 GB depolama hakkı ücretsiz olarak veriliyor. Bu servis sayesinde ulaşmak istediğiniz belgelerinize ya da dosyalarınıza her zaman, her yerde ulaşabilirsiniz.

google-drive
google-drive

Google Haritalar, belki de günümüzde sıkça tercih edilen ve Google’ın vazgeçilmez servislerinden biri, demek yanlış olmaz. Google’ın bir diğer servisi olan Google Earth çalışma sistemiyle benziyor. Google Earth size istediğiniz gezegeni görüntüleme fırsatı veriyorken, Google Haritalar bunun fazlaca küçültülmüş hali olup size yol tariflerinizde yardımcı olmaktadır. Yakın tarihlerde Google’ın ayrı bir servisi olan Google Street View ile birleşti ve artık Google Haritalar üzerinde sokaklar arasında gezmek de mümkün kılındı.

google haritalar
google haritalar

Google Trends, Türkiye’de hemen hemen herkes tarafından tercih edilmese de, blog sitelerine sahip kişilerce tercih edilen, edilmekte olan bir servis. Popüler başlıklar, en çok aranan kelime ya da yazıları belirleyen ve bu aramaları gün, ay, yıl olarak da karşılaştırmalı olarak size sunan bir servis. Ayrıca yalnızca gün, ay, yıl olarak değil, bölge bölge de arama yapmanız, aramanızı şekillendirmeniz mümkün.

google trend
google trend

Google Adsense, internet üzerinden yapılan aktif yayıncılıkların temel yapı taşlarından biri. Web Site sahiplerini ve reklamverenleri ortak bir çatı altına toplayan servis, Google Adwords ile ortak bir şekilde çalışmaktadır. Reklam vermek isteyenler Google Adwords’ten yararlanırken, web sitesi üzerinden reklam yayınlamak isteyenler şansını Google Adsense üzerinden kullanmakta. Google Adsense Web Sitesi reklamlarının yanı sıra artık Youtube üzerinden de kullanım fırsatı sağlıyor ve kullanıcıları Google Adsense reklamları üzerinden para kazanıyor.

google servisleri
google servisleri

Yorum yaz