Pinterest Nasıl Kullanılır?

Pinterest Tarihi

Aslında 2010 yılında kurulan Pinterest, henüz ülkemizde başarıya ulaşamamışsa da tüm dünyada oldukça yaygın bir biçimde kullanılan sosyal medya sitesidir. Özellikle Amerika ve Avrupa’da oldukça popüler olan bu sosyal ağ, Paul Sciarra, Evan Sharp ve Ben Sillbermann tarafından 2010 yılında kurulmuştur. Tabi Pinteresti diğer sosyal medya sitelerinden ayıran en temel özelliği pinleme ve pano özelliğiydi. Onun dışında kurallarının pek katı olmaması ile biliniyordu. Ancak Amerikan hükümeti tarafından baskı görülünce durumlar biraz değişti.

Pinterest Nedir?

Pinterest nedir sorunuza hemen yanıtlar arayalım. Pinterest’i iki şekilde kullanabilirsiniz. Birincisi görsel, ikincisi video paylaşımı. Bir de iki adet paylaşım türü var birincisi özgün paylaşımlarınız ikincisi ise başkalarına ait içeriklerin paylaşımı. Pinterest lügatında buna “Pinlemek” denilmektedir.

pinterest nedir
pinterest nedir

Pinterest içerisinde ayrıca Pano kavramı vardır. Pano kavramının Türkçe meali ise kategori kategori her paylaşımı ayırabilmek. Bu tarz paylaşımlara imkân veren Pinterest’in neden Türkiye’de sevilmediğini hala anlamış değiliz. Kadınların kullanım olarak ağırlık verdiği Pinterest’in erkek kullanım oranı sadece %33’dür. Kadınların moda, makyaj, giyim ve benzeri kategorilerde milyonlarca paylaşımı sayesinde hızlıca kadın-erkek eşitliğini bozarak büyüme sağlamıştır. İşte o yüzden Pinterest içeriklerinin %80’i kadın odaklıdır. Ev eşyaları, yemek tarifler, kendin yap tarzı, nasıl yapılır tarzı, sanat ve özellikle iç çamaşırı konusunda Pinterst’ten alacağınız önerileri dünyanın hiçbir yerinde bulamayacağınıza eminiz.

Pinterest Terimleri Nelerdir?

Pinterest’i nasıl kullanacağınıza geçmeden önce Pinterest dünyasındaki kavramların tamamını öğrenmeniz gerekmektedir. Pinterest dünyası diğer sosyal medya sitelerinden zira çok daha değişik çalışmaktadır. Bulduklarını saklama, paylaşma, indirme gibi özellikleri ile tam bir tavsiye bloğu bizim açımızdan. Pinterest dünyasında Pin ve Pano adlı iki terim vardır.

Pin: İnternet dünyasında ya da Pinterest içerisinde bulduğun her şeyi saklayabileceğin harika bir yer işareti. Diğer tabir ile depo.

Pano: Paylaşımlarını kategori kategori ayırmana olanak sağlayan belki de Pinterest’i Pinterest yapan en büyük buluş. Zira diğer sosyal medya sitelerinde de diğer kişilerin paylaşımlarını paylaşabilirsiniz ama hiç birini kategori kategori ayıramazsınız.

pinterest kullanımı
pinterest kullanımı

Pinterest Nasıl Kullanılır?

Öncelikle yapmanız gereken www.pinterest.com web adresine girmek olacak. Pinterest web sitesine dilerseniz eposta, Facebook ve Google aracılığı ile üye olabilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Üyelik tamamen ücretsizdir. Üyelik modelinizi seçtikten sonra yapmanız gereken ilk şey Pinterest’te gezinmenize değecek paylaşımları yapanları takip etmek olacaktır. Pinterest Türkçe dili ile yayınlanmasa dahi Türkçe dilini desteklemektedir. O yüzden yapacağınız tüm aramaları geçerli sayıp size doğru sonuçları verecektir. Beğendiğiniz paylaşımın üzerinde bulunan Kırmızı Pin düğmesine tıkladığınız zaman görselin sayfası açılacaktır. Eğer bu içeriği çok beğendi ve paylaşacak iseniz yapmanız gereken tek şey görselin sol üst kısmında bulunan “Pin İt” düğmesine tıklamak olacak. Ardından karşınıza hemen “Nereye Ekle” sorusu çıkacak bu sorunun amacı, az önce bahsettiğim kategori kategori paylaşma kısmını seçmenizi istiyor. Hemen yeni bir Pano oluşturarak beğendiğiniz görseli bu pano içerisinde paylaşabilirsiniz.

Yorum yaz