The Irishman Filmi: Konusu Nedir? Nereden İzlenir?

Dünya’nın hemen hemen her yerinde kullanıcısı olan ve izleyici kitlesine sunmuş olduğu dizilerin yanı sıra filmleri ve belgeselleriyle de dikkatleri üstüne toplayan Netflix; 27 Kasım Çarşamba günü yayına sunduğu The Irishman (İrlandalı) filmiyle gündemden düşmüyor. Sinemaseverlerin heyecanla beklediği film, oyuncu kadrosu ve konusuyla oldukça büyük merak uyandırmakta.

the irishman filmi
the irishman filmi

The Irishman filminin konusu nedir?

ABD yapımı bir film olan The Irishman, olay örgüsü bakımından bir mafya tetikçisi olan Frank Sheeran’a bağlı olaylardan türediğini söyleyebiliriz. Frank Sheeran, İkinci Dünya Savaşı’nda görev almış eski bir asker, aynı zamanda New York’ta yaşayan büyük mafya ailelerinden biri ve suç örgütü lideri olan Russell Bufalino’nun tetikçisidir. Ünlüler camiasında birçok ünlü isim için dolandırıcılık, soygun, cinayet işlerini yürütmektedir. Lakabı İrlandalı olan Frank Sheeran, filmde aynı zamanda dönemin işçi sendikası memurlarından da biridir. Filmde Frank Sheeran’ın hayatına dair kesitler bulunduğu gibi, ABD eski tarihinde yaşanan, halen önemli yerini koruyan mafyaların döneminden kesitler de bulunuyor. Bu konuların yanı sıra John F. Kennedy suikastına dair kesitler de görülmektedir. Ayrıca filmde Amerikan tarihinin en sıra dışı olaylarından biri olan, 1975 yılında anlamlandırılamayan bir sebepten ötürü ansızın kaybolan işçi lideri Jimmy Hoffa’nın da ortadan kaldırılma hikayesi işlenmektedir.

Film yayınlanmadan hemen önce, Jimmy Hoffa’nın kaybolma döneminin Amerika’sını araştıran bilirkişi, yazar Dan Moldea “filmin gerçekleri yansıtmadığını” ileri sürdü. Aslında işçi lideri Jimmy Hoffa’nın hiçbir zaman cesedinin bulunmadığını ve tetikçi Frank Sheeran’ın evinde Jimmy Hoffa’ya ait hiçbir kan izine aslında rastlanılmadığını ve bu bağlamda filmin aslı yansıtmadığını dile getirdi. Filmin başrol oyuncularından biri olan ve Frank Sheeran’ı yaşatan Robert De Niro, Dan Moldea’nın açıklamalarına karşı sessiz kalmadı.

Dan Moldea, saygın bir yazar. Onunla Washington’da değerli yazarların her yıl buluştuğu bir etkinlikte tanışmıştım. Kandırıldığımızı söyledi. Ben kandırılmamıştım. İnsanların bizimle aynı fikirde olmamasıyla bir sorunum yok. Dan, işçi lideri Jimmy Hoffa ve dava dosyası konusunda başarılı bir bilirkişi. Marty’nin (Martin Scorsese) söylediği gibi biz tamamen gerçek bir hikaye anlatmıyoruz; kendi hikayemizi anlatıyoruz. Ben buna inandım.”

The Irishman filminin yönetmeni kimdir?

Konusuyla herkeste derin bir merak uyandıran film, yönetmen ve oyuncu kadrosuyla da bu etkiyi sürdürmeye devam etmektedir. Birbirinden başarılı oyuncuların yanı sıra yönetmen koltuğunda oturan, başarılı birçok işin altına imzasını atan Martin Scorsese, kariyer hayatındaki en pahalı ve en uzun filmi yapmış bulunmakta. Film 3 saat 29 dakika sürmekte. Film için ayrılan bütçe ise ayrı bir tartışma konusu.

martin_scorse
Martin Scorsese

The Irishman filminin bütçesi ne kadar?

ABD yapımı olan The Irishman (İrlandalı) filmi için  toplamda 159 milyon dolar harcanmıştır.

27 Kasım 2019 Çarşamba günü Netflix’te yayınlanan The Irishman filminin çekimlerine 2017 yılında başlandı. Yaklaşık 1 senede tamamlanan film çekimleri 2018 yılında tamamlandı. Filmin çekimine ve kurgusuna dair toplantılar ise 2009 yılına dayanmaktadır. Film, birbirinden farklı 319 sahne ve 117 farklı mekanda geçiyor.

The Irishman film oyuncuları kimdir?

The Irishman oyuncuları
The Irishman oyuncuları

Filmin yıldız oyuncuları arasında olan Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci; film boyunca hayat verdikleri karakterlerin genç zamanlarını canlandırdılar. Genç görünümlerini ise uzun uzadıya yapılan ağır makyajlara değil, CGI yani “computer-generated imagery” teknolojisi kullanıldı. Filmde Robert De Niro tetikçi Frank Sheeran’ı, Al Pacino işçi lideri Jimmy Hoffa’yı ve Joe Pesci ise ünlü mafya ailelerinden biri olan Russell Bufalino’yu canlandırmakta.

The Irishman filmi nereden esinlenilmiştir? The Irishman kitabı var mı?

The Irishman filminin esin kaynağı ise 2004 yılında Charles Brandt tarafından yazılan “I Heard You Painted Houses”( “Evleri Boyadığını Duydum”) romanıdır. “Evlerini boyadığını duydum” sözü mafyaların kendi arasında sıkça kullandığı cümlelerden biri. Vurulan kişinin kanının sıçradığı veya aktığı zeminleri kanla boyadığını ifade ediyor.

The Irishman filmi nereden izlenir?

The Irishman filmini “Netflix” üzerinden izleyebilirsiniz. Eğer Netflix üyeliğiniz yoksa yeni bir üyelik açarak ilk 30 gün ücretsiz olarak Netflix keyfini sürebilirsiniz.

netflix filmleri
netflix filmleri

Yorum yaz