Whatsapp’dan 400 Bin Kişiye Engel

Brezilya’da 2018 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerde sosyal medya üzerinde yayınlanan binlerce sahte haberler gündeme damga vurmuştu. Whatsapp tarafından yapılan açıklama sonrasında, bu uygulamayı kullanan 400 binden fazla hesabın banlandığı fark edildi. Brezilya’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kötü etkileyen, yanlış bilgileri yaymayı amaçlayan kişiler bir süredir araştırılıyordu. Uzun zaman sonunda bu sorunda sona gelindi.

Whatsapp engel
Whatsapp engel

 

Yapılan açıklamalar arasında hangi adayların zarar, hangilerinin ise fayda gördüğü paylaşılmadı. Whatsapp üzerinden belli bot(program) yardımı ile sürekli spam mesajları atılmasının engellendiğini de belirtti. Artık izinsiz olarak bir robot yardımıyla toplu olarak mesaj göndermek mümkün olmayacak. Whatsapp ve Facebook gibi sosyal medya devlerinin ülkelerdeki seçimler üzerinde olan büyük etkisi her geçen gün artıyor. 2020 yılında gerçekleşecek olan ABD seçimleri üzerindeki etkilerini azaltmak için çalışmalar yapılmaya başlandı.

Çalışmalar yapıldığı açıklanmasına rağmen sosyal medya kullanıcılarının bir çoğu bu etkiyi azaltmak için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini söylüyor.

Yorum yaz