Wikipedia Açılacak Mı?

Wikipedia, Vikipedi kullanıcıları tarafından bir çok dilde hazırlanan bilgilerin bir araya getirildiği bir platform. Kendilerini özğür, bağımsız ve reklamsız kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi olarak tanımlıyorlar. İnternet ansiklopedisi görevi gören bu internet sitesi MediaWiki yazılımını kullanıyor. Her saniye güncellenen büyük bilgi depoları sayesinde günlük binlerce kişiye ev sahipliği yapıyorlar. 29 Nisan 2017 tarihinde Türkiye’de erişime kapatılan internet sitesinin tekrar açılması gündeme getirildi.

Vikipedi
Vikipedi

Wikipedia Neden Kapatıldı?

29 Nisan 2017 tarihinde BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) tarafından erişim engeline takılan internet ansiklopedisi Türkiye’yi bazı terör örgütleriyle aynı düzlemde tuttuğu için ülkemizde yasaklanmıştı. Türkiye’yi terör örgütleriyle aynı seviyede gösteren bazı yazılar nedeniyle erişim engeline takılan Wikipedia’nın yakın zamanda açılması bekleniyor.

Wikipedia Açılacak mı?

Wikimedia Vakfı’nın Anayasa Mahkemesine yaptığı başvuru değerlendirmeye alındı. Anayasa Mahkemesinin kararını açıklamasından sonra akıllara Wikipedia açılacak mı soruları gelmeye başladı. 2 yılı aşkın süredir ülkemizde erişim engeline takılan internet ansiklopedisi Vikipedia için mahkeme daha önce de toplanmıştı. Mahkeme, kararı vermek üzere davayı Genel Kurul’a devretmişti. Wikimedia Vakfı yaptığı başvuruda var olan erişim engelinin “ifade özğürlüğünü” ihlal ettiğini savundu. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu bu itirazı bugün değerlendirdi ve hak ihlali bulunduğu kanısına vardı. Verilen bu karardan sonra Wikipedia’nın açılma ihtimali de oldukça arttı. İnternet ansiklopedisine ulaşmak isteyen binlerce kişi gelecek olan kararı merakla bekliyor.

2017 yılında siteye erişim engeli geldiği anda sitenin kurucularından Jimmy Wales, Twitter hesabından açıklama yapmıştı. Jimmy Wales tweett’inde “Bilgiye erişim temel insan hakkıdır. Türkiye halkının bu hakkını savunma mücadelesinde hep yanında olacağım” ifadelerine yer verdi.

Yorum yaz