Yerli Otomobil Ne Kadar Yakıyor?

Türkiye’nin yerli otomobili TOGG tanıtıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın katılımıyla tanıtılan yerli otomobilin özellikleri nelerdir? Tamamıyla elektrik ile çalışan yerli otomobilin 300 kilometre ve 500 kilometre olmak üzere 2 farklı pik seçeneği olacak.         Dış görünüşü ve iç dizaynı ile tanıtıldığı ilk andan itibaren büyük bir ilği odağı olmayı başaran yerli otomobil ön satış başvurularını almaya başladı. 2022 yılında yollarda olması planlanan yerli otomobilin diğer elektrikli araçlara göre daha hızlı şarj olma özelliği ile ön plana çıkıyor. Elektrikli yerli otomobilin satışına resmi olarak başlanmadan önce ülke genelinde elektrikli araç şarj istasyonlarının sıklaştırılması planlanıyor.

Neden Yerli Otomobili Tercih Etmelisiniz?

2022 yılında satışına başlanacak olan yerli otomobilin diğer elektrikli araçlara göre en büyük avantajı yüksek menzili ve düşük yakıt tüketimi. Yüksek menzillere sahip olmasına rağmen hızlı şarj olma özelliği ile de büyük bir avantaj sağlıyor. Yerli otomobil 300 ve 500 kilometre olmak üzere iki farklı pil seçeneği ile piyasaya çıkacak. Yerli otomobil için 8 yıl batarya garantisi veriliyor. Bunun yanı sıra gelişen teknoloji ile birlikte bataryalar verimliliğini kaybetmiyor. Yerli otomobilin bakım maliyetleri de oldukça düşük.

yerli otomobil içi
yerli otomobil içi

Yerli Otomobilin Deposu Ne Kadara Fullenecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tanıtılan ve ön satışına başlanan yerli otomobilin bataryasını fullemek için cebinizden çıkacak olan ücret ortaya çıktı. Yarım saat gibi kısa bir sürede tam dolu bir bataryaya ulaşacak olan yerli otomobilin bataryasını tamamıyla doldurmanın maliyeti yaklaşık olarak 60 TL olacak. 500 KM menzili göz önünde bulundurarak bir hesap yaptığımızda benzinli bir araca göre %83 oranında daha uygun fiyata seyahat edilebilecek.

Hem çevre hem de cep dostu olan yerli otomobilin en kısa sürede yollarda görmeyi çok istiyoruz.

Yorum yaz