Youtube Trend Listesine Nasıl Çıkılır?

Youtube Trendler Nedir?

Youtube Trend nedir sorunuzun en net cevabı tabi ki Youtube Türkiye’de o saatler içerisinde en çok tıklama alan ve en uzun izlenen videolar demektir. Yani 4 yıl önce ki bir videonun 4 milyar kez izlenmesi bir şey değiştirmez. O saatler içerisinde en çok insan tarafından tık alan, yorum alan ve uzun süre izlenen videolar Youtube Trends sayfasında listelenir.  Youtube Trends nedir sorunuza cevap verdiğimiz göre hemen Youtube Trendlere nasıl çıkılır onu araştıralım.

Youtube’da Nasıl Trendlere Çıkılır?

Aşağıda genel de Youtube’da nasıl trendlere çıkılır sorusunun yanıtını arıyor olacağız. Özellikle yapmanız gereken bir etken madde olmadığı gibi dikkat etmeni gereken alanların olduğunu unutmamanız gerekir. Ünlü bir ses sanatçısının veyahut yeni filmin fragmanı nasıl Youtube Trendlere çıkabiliyor? Onların da sizlerin de bu durum için ekstra yapabileceğiniz bir durum ne yazık ki yok. Ürettiğiniz videonun trendlere çıkması için girilen reklamların tamamı boşa harcanmış olmaktadır. Çünkü reklamlarda izlenilmesi asla trendlere çıkabileceği anlamına gelmemektedir. Trend videoları her ülke için ayrı ayrı listelenmektedir. Kişiye ve gruplara özgü değildir. Yalnız Hindistan için özellikle 9 dil konuşuluyor olması sebebi ile her dil için ayrı ayrı trend listesi gösterilmektedir. Youtube’da nasıl trendlere çıkılır sorusu o kadar karmaşık bir sorudur ki, aslında net bir cevabı bile olmayabilir.

youtube trend
youtube trend

 

Youtube trend listesi her 15 dakika da bir güncellenerek diğer videolara da yer verilmektedir. Tabi ki bu trendlerin hangileri olacağını bizler belirliyoruz. Aynı konumunda devam eden videoların ise hala yüksek oran da tık almakta olduğunu bilmeliyiz.

Youtube Trendlere Hangi Videolar İle Çıkılır?

Youtube trendlere hangi videolar ile çıkılır sorusu ile arama yapan kullanıcılar için öncelikle belirtmeliyiz ki;

  • Herhangi bir kitleye özgü değil, çok geniş bir kitleye video üretmelisiniz.
  • İnsanları yanıltan, tıklama tuzağına çeken başlıklar üretmemelisiniz.
  • Dünya içerisinde olup bitenleri anlatan videolar üretebilirsiniz.
  • Tüm dünya milletlerini şaşırtacak kadar etkili ve ilgi çekici videolar çekebilirsiniz.

Yukarıdaki listeyi inceleyerek bu listeye göre içerikler üretirseniz ve aşağıdaki koşulları karşılayabilirseniz Youtube Trendlere çıkabilirsiniz.

  • İzlenme sayısı
  • Anlık izlenme sayısı
  • İzlenmelerin belirli bölgelerden yapılıyor olması
  • Özellikle videonun yeni olması

 

youtube adam
youtube adam

Yukarıda belirttiğimiz koşulları karşıladığınız takdir de Youtube’da trendlere nasıl çıkılır sorunuz rafa kalkmış olacaktır. Az izlenme sayılarının önemli olmadığını da hemen hızlı bir şekilde belirtmek isterim. Daha fazla izlenme sayılarına sahip videoları siz daha az izlenme sayısı ile geçebilirsiniz. Çünkü Youtube Trend de önemli olanın toplam izlenme değil anlık izlenme sayısı faktörü olduğunu bilmeniz ve aklınızdan çıkartmamanız gerekiyor. Yukarıdaki tüm seçeneklere sahipsiniz ve hala Youtube Trendlere çıkamıyor musunuz? O halde hemen bir sosyal medya danışmanı ile görüşebilir ve nedenlerini araştırabilirsiniz. Mutlaka ama mutlaka çok geçerli bir sebebi olduğu kesindir.

Youtube Nedir, Youtube Tarihi Nedir?

Youtube video izlemenin en kolay ve en yenilikçi yoludur. Bugün herhangi bir konu hakkında video izlemek istediğimiz zaman yaptığımız ilk hamlelerden biri youtube.com web adresine girmektir. Youtube üzerinde geçen teknolojinin yapılan rekabetlerin ve verilen kaliteli içeriklerin bugün günümüz de ve geleceğimiz de hala devam edeceği bilinen bir algıdır. O yüzden kullandığımız bir platformu daha iyi tanımalı ve yakından bilmemiz gerekmektedir. Youtube ilk aşama da basit bir PHP tarafında video izleme sitesi olarak kurulsa da bugün ki teknolojisi ile neredeyse uzaya gönderilen jetler için kullanılan yazılım kodları ile yarışabilecek kadar çok hale gelmiştir. Bu denli teknolojinin kullanılmasının en büyük sebebi ise tüm dünya genelinde yaygın bir şekilde kullanılmasıdır.

Youtube Tarihi

Youtube’u sadece video izleme platformu olarak görüyorsanız kesinlikle yanlış düşündüğünüzü belirtmek isteriz. Youtube bugünümüzün ve geleceğimizin kesinlikle ve kesinlikle yeni medya teknolojisi ve televizyonudur. Video izleme sitesi olan Youtube’u 3 eski Paypal çalışanı üretmişti. Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim ismindeki üç programcı PHP ile Youtube’u üretmişti. 2005 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen Youtube’un görüş farklılıkları sebebi ile satıldığı Time dergisi tarafından açıklanmıştı. Bir akşam yemeği esnasında video izlemenin internetteki zor kısmından bahsederken bu programcıların Youtube gibi bir fikri ortaya çıktı. Hemen hızlı bir şekilde Youtube.com alan adını tescilleyip işlemlere başladılar. Youtube web sitesi kurulduktan sonra platforma ilk video yükleyen kişi Youtube kurucularından olan Jawed Karim, San Diego Hayvanat Bahçesindeki görüntüleri olmuştur. İlk videonun yüklenmesinin ardından 1.5 yıl geçtikten hemen sonra Google, Youtube’daki potansiyeli görmüş olacak ki 1.65 milyar dolar karşılığında satın almıştır. Bu durum Google tarihindeki en büyük satın alma olarak kaydedilmiştir.

youtube trend videolar
youtube trend videolar

Bu gibi durumları önceden çok iyi görebilen Google, bugün 50’den fazla satın alınan şirkete sahiptir. Youtube, Google tarafından satın alındıktan sonra web site üzerinde ufak tefek değişiklikler yapmıştır. Örneğin kullanıcıların yaptıkları yorumların silinebilmesi, video izleme sayısını gösteren yazılımın güncellenmesi ve daha doğru sonuçları göstermesi, kullanıcıların daha rahat bir şekilde Youtube üzerine video yükleyebilmesi gibi ufak tefek değişiklikler gerçekleştirmiştir. Tüm dünyada bilinir hale gelmesi ise birkaç yıl içerisinde gerçekleşmiştir. Bugün Youtube değeri 80 milyar dolar tutarındadır. 1,5 milyar dolara satın alınan ve 1 milyar dolar daha yatırım gerektiren Youtube’un bugün ki değeri tamı tamına 80 milyar dolardır. Bu denli büyümenin ardından Youtube’u ilk oluşturanların yaşadığı hüznü tahmin bile edemeyiz. Ancak şöyle bir durum var ki bugünün Youtube’u ancak Google ve Google gibi dev şirketler tarafından sağlanabilirdi.

2007 yılının ilk aylarına gelindiğinde Youtube’un Google şirketince satın alınmasının avantajları ve farkları açık açık kendini gösteriyordu. Öncelikli yapılması gerekenler insanların Youtube’a alışma süreciydi. Google’da aramalar yapan kullanıcılar ilk olarak Youtube’u görmeye başladılar. Örneğin 2007 yılında yaptığınız aramalar da karşınızda ilk göreceğiniz sitenin Youtube olması çok normaldi. Youtube için içerik üretilmesi öncelikli teşviklerden bir tanesiydi. 2009 yılına geldiğimizde ise Sponsorlu Video formatı ile yeni bir çığır açan Google, sadece bireysel kullanıcıları değil işletmeleri de kendisine çekmeye başladı. İşletmeler de video aralarında reklamlarını oluşturabilecek ve insanlara izlettirebileceklerdi. Çok hızlı bir şekilde ve stabil hal de güncellemeler alan Youtube, 2010 yılına gelindiğinde günlük 2 milyar izlemeye çoktan ulaşmıştı. 2011 yılında Google, Youtube için çok büyük kapsamlı bir teşvik fikri geliştirdi. Tüm dünyada toplam da 500.000 adet işletmeye tamamen ücretsiz reklam desteği verildi. Bu teşvik fikri ile dünyada toplam da 2 milyon işletme Youtube’a reklam filmlerini oluşturdular. İşletmelere verilen bu teşviklerle işletmeler tamamen Youtube’a bağımlı hale geldi.

2013 yılında gelindiğinde ise Youtube’da her şey çok değişmişti. Taşlar yerine oturuyor ve Youtube çok daha karlı bir yatırım aracı olarak görülüyordu. Bunun en büyük kanıtı ise o günlere ait rakamlarla ölçülebilir. 2013 yılında Youtube’a bir dakika içerisinde 100 saatten daha fazla videolar yükleniyordu. Günlük ziyaretçi sayısının 2 milyarı geçtiği Youtube, Türkiye’de de çok büyük izleyici kitlesine sahipti. Türkiye’de en sık kullanılan sosyal medya siteleri arasında ilk 5’e girmişti bile. Peki, günümüzün en iyi televizyonunda sizler de kanalınızı büyütmek ve tanınmak ister misiniz? O halde hemen aşağıdaki içeriğimizi inceleyin!

 

Yorum yaz